11047992_faa38f87

Тернопільська чудотворна ікона
Божої Матері

Ікона перебувала у віруючій міщанській родині Василя Маркевича, який жив поруч із церквою Воздвиження Чесного Хреста, що височіє над тернопільським ставом. Це в його домі під час Великого посту 1730 року Матір Божа “Одигітрія” (з грецької — “покровителька в дорозі”) почала лити сльози. Зворушені дивом Маркевичі сповістили про це священикові. Незабаром отець зі свідками підтвердили правдивість чуда.
До такого ж висновку дійшла і духовна комісія, яку прислав Києво-Галицький Митрополит Афанасій (Шептицький). У спеціальному декреті вказувалося, що сльози на іконі Матері Божої не є природного походження. Митрополит Афанасій проголосив образ чудотворним.
15 липня 1730 року ікону величним хресним ходом перенесли з дому Маркевича до церкви Воздвиження Чесного Хреста.
Численні дари подяки, поміщені поруч з іконою, і нині свідчать про чудесні зцілення, які відбувалися за посередництва чудотворного образу. В храмі над ставом ікона зберігалася аж до Першої світової війни, в роки військової розрухи її для безпеки перенесли з тодішньої околиці до центру — в парафіяльну церкву Різдва Христового. Після війни священик цієї церкви отець Володимир Громницький, повернувшись із російського полону, в знак подяки, прикрасив ікону Богородиці срібною ризою.
В роки Другої світової війни, вважають старі тернополяни, саме вона, Тернопільська чудотворна ікона, врятувала від руйнувань прикрасу і святиню міста — старовинну церкву, в котрій зберігалася. І справді, важко осягнути, як вціліла церква Різдва Христового, адже у квітні 1944-го року після тривалих боїв за Тернопіль всі навколишні будівлі вулиці перетворилися в суцільні руїни.
І в наші часи чудотворний образ Матері Божої звертається до серць віруючих. Навесні 1987 року дві жінки, які молилися в храмі, були вражені побаченим: Матір Божа з дитиною Ісусом на руках на якусь мить зійшла з ікони та подивилася їм у вічі…
У серпні 2007 року невідомі злочинці пограбували вночі Тернопільську церкву Різдва Христового, викрали золоту та срібну обробку Чудотворної ікони Божої Матері Тернопільської, а також грошові пожертвування парафіян зі скарбничок храму. Тоді зловмисники потрапили до церкви через вікно на другому поверсі, що знаходиться приблизно на висоті 3,5 м. Злодії зробили в склі ікони два невеликих отвори, через які викрали золото та срібло, а також забрали гроші зі скриньки з пожертвуваннями парафіян.

Щодня священики служать молебні до ікони. Окрім того, під час літургій зачитують записки прихожан із проханнями до Матері Божої. Рідні важкохворих, які не можуть прийти до церкви, залишають записки із проханнями про зцілення або якісь речі біля ікони.
Храм Різдва Христового м. Тернополя є нині Кафедральним храмом Тернопільсько-Бучацької єпархії Православної Церкви України, а також належить до пам’яток архітектури XVII ст.
Тернопільська Чудотворна ікона Божої Матері – одна з найбільших автентичних святинь українського православ’я.

Молитва До Тернопільської Чудотворної Ікони Божої Матері

О, світу Заступнице, Царице Неба і Землі, безустанна наша Молитвинице, чи є таке місце,      де б не проявилась милість Твоя.
До Тебе взивали батьки наші і були почуті, на Тебе надію покладали і не були осоромлені. Не відвертайся і від нас, грішних та немічних, що перед святим чудотворним Твоїм образом наболівші серця приклонивши, молитви гарячі возносимо, оспівуючи дивні знамена Твої,       в місті Тернополі явлені.
Благаємо, Милосердна Мати, будь і надалі повсякчасною нашою Хоронителькою. Як птаха в негоду, рятуючи пташенят,прикриває їх крилами, так і Ти, Приблага і Пречиста, покрий Покровом святим Своїм місто наше, землю нашу і всіх людей Своїх, рятуючи від бід та скорбот.
О, Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа, прийми щиросердні материнські моління за дітей добрих і прикрих, жон та мужів, а мужів за жон своїх, а найперше чисті благання дітей за батьків і збереження родинного вогнища та сповни прохання їхні, нехай запанує злагода і любов між ними, бо як не Ти, Всеблагая, то хто ж допоможе.
Дай, Всесильна Владичице, ревність, мудрість і мужність пастирям Православним, щоб засівали ниву сердець наших словами вічної правди, щоб просвітили нас прикладом життя по вірі. Церкву Свою Святу розшири від розколів і єрисей вбережи. Щоб було одне стадо і один пастир. Державу утверди, військо зміцни, щоб безсилими стали потуга недругів, миром їх осіни; правителям премудрість, чесність і совість низпошли; щоб врозумились і пізнали Бога Істинного і його церкву Православну; народ просвіти світлом вчення Христового, щоб серця наші були плотяними, а не кам’яними, і до покаяння та направлення життя приведи, щоб принесли ми гідні плоди віри і добрих діл та заслужено удостоїлись Небесного Царства.  Де в купі з усіма Святими прославимо всечесне і величне ім’я.
В Тройці славимо Бога: Отця, Сина і Святого Духа

                                                                                                                          АМІНЬ.